Jak przygotować się do wyjazdu?

Ostatnimi dniami żyję głównie wyjazdem do Wietnamu, mimo że to tak odległy termin, cały czas myślę o podróży i nie mogę uwierzyć że będę w Wietnamie. Jednocześnie powoli myślę o tym jak przygotować się do wyjazdu. Tutaj piszę o tym jak kupiliśmy tanie loty do Wietnamu.

Chcę dokładnie zorganizować się do tej podróży, dlatego stwierdziłam, że zapiszę sobie wszystkie najważniejsze rzeczy. A jeśli o czymś zapomnę zawsze będę mogła dopisać do tej listy. Za to wszystko będę miała w jednym miejscu i jak coś załatwię będę mogła to sobie odhaczyć 🙂

To do list written on paper with blue pen

 1. Sprawdzić czy potrzebuję zrobić jakieś dodatkowe szczepionki przed wyjazdem do Wietnamu. W tym celu znalazłam przydatną stronę (link), po za tym warto przedzwonić do Medycyny Podróży i zaczerpnąć informacji z 2 źródeł.
 2. Przypomnieć wszystkim uczestnikom wyjazdu o tym aby sprawdzili ważność swoich paszportów!!!
 3. Sprawdzić wszystkie ważne informacje o wizie. Między innymi: ile kosztuje, jak i gdzie ją wykupić, jak długo jest ważna wiza.
 4. W związku z tym, że mamy przesiadki w Kantonie muszę jeszcze sprawdzić w MSZ czy potrzebna jest nam wiza do Chin. Jednocześnie chcę się dowiedzieć czy będziemy mogli opuścić lotnisko podczas przesiadki. A może uda nam się przy okazji zobaczyć coś w Chinach?
 5. Najlepiej też zerknąć do przepisów celnych – czy poza standardową międzynarodową listą zakazanych rzeczy zabraniają czegoś wwozić lub wywozić.
 6. Zaplanować dojazd i powrót do Budapesztu (miejsce naszego wylotu i przylotu).
 7. Sprawdzić które z ubezpieczeń będzie najkorzystniejsze i wykupić je.
 8. Dowiedzieć się jak najwięcej o Wietnamie, w tym przeczytać minimum jeden przewodnik. Właśnie szukam jakiegoś, może ktoś coś poleci?
 9. Zaplanować i zrobić dokładną listę miejsc, które chcemy zobaczyć.
 10. Sprawdzić czym najlepiej podróżować po Wietnamie. Które linie lotnicze są najtańsze i czy są jakieś tanie bilety, które możemy już wykupić.
 11. Sprawdzić ile kosztują połączenia roamingowe, oraz czy warto kupić lokalną kartę.
 12. Wstępnie oszacować koszta wyjazdu + wykupić potrzebną walutę, ewentualnie dowiedzieć się gdzie na miejscu wymienić pieniądze.
 13. Przejrzeć bazę noclegową.
 14. Znaleźć potrawy z których słynie Wietnam aby na miejscu móc ich spróbować.
 15. Zobaczyć jakiego typu wtyczki do kontaktu stosuje się w Wietnamie.
 16. Zrobić listę rzeczy, które chcę ze sobą zabrać.
 17. Pakując się dobrze oznaczyć swój bagaż i nie przekroczyć limitów bagażowych.

Na tę chwilę to wszystko, po powrocie z kolonii zajmę się wstępnymi przygotowaniami do wyjazdu. Po za tym może ktoś z Was mi pomoże i podpowie o czym zapomniałam?