Organizacja ślubu i wesela (lista rzeczy do zrobienia)

Z dnia na dzień coraz mniej czasu do tego ważnego dnia. Powoli mogę zacząć odliczać. Zaczynam już czuć stres, więc nie wiem co się będzie działo w czerwcu… Mój grafik staje się co raz bardziej napięty. Przygotowania do ślubu trwają, a ja mam czasem wrażenie, że kompletnie nad nimi nie panuję. I wcale się nie zdziwię jak tuż przed weselem stwierdzę, że nic nie jest dobrze zorganizowane. Przygotowałam listę, na której wypisałam wszystko co trzeba załatwić i co już załatwione. Oczywiście nawet rzeczy załatwione, jeszcze trzeba dopiąć. Zobaczcie jak w kilku punktach wygląda organizacja ślubu i wesela.

1. Kościół

Dokumenty to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii, jesteśmy w trakcie organizowania się w tej kwestii. Mamy już Nauki Przedmałżeńskie, ale to ponoć tylko początek. Na 3 miesiące powinniśmy byli zgłosić się do naszej parafii i zadbać o resztę dokumentów. No cóż, do ślubu 2 miesiące, a my jeszcze nie zdążyliśmy załatwić. (Czuję się teraz zawstydzona, że muszę się do tego przyznać. To w końcu najważniejszy dzień w naszym życiu, a my „nie mamy czasu”.)

Ponadto do zorganizowania jest jeszcze oprawa muzyczna kościoła. (?!)

2. Zespół

To jedno z pierwszych punktów, które załatwiliśmy. Przed samym weselem będą jeszcze dodatkowe kwestie, które będziemy musieli ustalić z zespołem, m. in. ułożenie planu wesela, wybór pierwszego tańca i muzyki.

3. Sala

Zamówienie sali to jedno. Dawno za nami. Teraz stoimy przed wyborem menu i dekoracji. Jeśli chodzi o jadłospis to mamy sporo propozycji i jeszcze nawet nie zabraliśmy się za sprawdzenie ich i wybór. Dekoracje też mamy w rozsypce. Dzień przed naszym weselem, na sali odbywa się inne wesele wobec tego nie będziemy mieli możliwości sami udekorowania sali. Rozstawienie winietek, kwiaty i inne ozdoby musimy mieć ustalone wcześniej. Szukamy osoby, która ogarnie nam to w dzień ślubu.

c5e1de1b171d479759806940879fb23e

4. Suknia i garnitur

Moja suknia jest już zamówiona. Ba! Nawet już przyszła. A kiedy zadzwoniono do mnie z salonu, aby zaprosić mnie na przymiarkę to spanikowałam i…odmówiłam, serio. Obawiam się, że jeszcze nie schudłam wystarczająco. Do tego nie mam żadnych dodatków… A już tym bardziej butów, które do przymiarki są niezbędne!

Kwestia garnituru jest nawet niedotknięta. Ale przecież to nie ja ubieram garnitur?

5. Atrakcje weselne

To niespodzianki, które szykuję gościom. Na rynku jest teraz pełno wszystkiego począwszy od różnych foto-budek zakończywszy na pokazach tańca. Wybór jest ciężki. Miałam już kilka pomysłów, ale jak zwykle nie mogę się zdecydować.

6. Transport

Potrzebujemy autobusy, które przywiozą naszych gości na salę weselną, a później odwiozą ich do domu. Coś mi chyba umknęło, ale tato wspominał że już to załatwił (oby). Do tego jeszcze auto, którym my pojedziemy do ślubu. O dziwo już zorganizowane!

7. Fryzjerka i kosmetyczka

Mam już zamówione osoby, które będą stylizowały mnie i najbliższe mi kobiety. Muszę tylko przygotować listę, która pani o której godzinie. No i oczywiście wybrać sobie fryzurę i makijaż. Chociaż jeśli chodzi o makijaż to w pełni mogłabym oddać się w ręce kosmetyczki 🙂

8. Kwiaty

Bukietów jeszcze nie wybrałam, wstępnie coś mi wpadło już w oko, ale jak zwykle nie jestem pewna. Dekoracja kościoła, samochodu i kwiaty na salę zamówię w znajomej mi kwiaciarni. Wstępnie już nawet zarezerwowałam termin.

9. Tort

O torcie i słodkim stole pisałam Wam już we wcześniejszych postach. Prawie dopięte.

6bacc622b3456c260939429e63337244

10. Zaproszenia i winietki

Zaproszenia, winietki i inne ozdoby papiernicze zamawiam w znajomej mi firmie. Pisałam już o tym w poście o zaproszeniach ślubnych. Zaproszenia powoli rozdają gościom. Rodzinę powoli kończę zapraszać, teraz czas na znajomych.

11. Fotograf i kamerzysta

Usługi fotografa i kamerzysty zamówiłam już jakiś czas temu. Przed weselem muszę jeszcze zarezerwować termin sesji ślubnej. Szukam jeszcze jakiś ciekawych filmików ślubnych żeby podrzucić kamerzyście.

12. Noclegi

Rodzina mojego narzeczonego jest z drugiego końca Polski, dlatego organizujemy im noclegi. Miejsca są już zamówione, potrzebuję tylko rozdzielić noclegi pomiędzy poszczególnymi gośćmi.

13. Obrączki

Wiecie, że kiedyś mój tato kupując obrączki na swój ślub postanowił zrobić zapas i kupił ich więcej na ślub swoich dzieci. To były czasy, w których nie każdy mógł mieć obrączki  prawdziwego złota, nie były ona łatwo dostępne. Niedawno wyciągnęliśmy je z szafy, przeleżały już tyle lat, więc szkoda by było je zmarnować 🙂 Dostaliśmy od moich rodziców te obrączki i teraz wystarczy je przerobić i gotowe. Do tego mają w sobie historię <3 Wzór jeszcze nie wybrany.

14. Poprawiny

A to już chyba zupełnie osobna kwestia. Bo również wymaga zorganizowania. Poprawiny żyją swoim życiem i to moja mama wie o nich najwięcej…

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam… Wszystko ostatnio toczy się wokół organizacji ślubu i wesela. A dziś miałam nawet sen, że nic nie zorganizowałam. Abstrakcja. Poświęcam temu tyle czasu, a nadal nie mam wszystkiego dopiętego.