Liderzy na rynku turystycznym

Kilka razy już dostałam od Was zapytanie „Z którym biurem wyjechać na wakacje?”. Czy są liderzy na rynku turystycznym? Tyle razy było głośno o upadkach biur podróży i turystach którzy zostali uwięzieni za granicą, że chyba każdy ma prawo do obaw. Cały czas słyszę o jakiś nowo powstałych biurach, innym razem słyszę o bankructwach biur. Sama kiedyś robiłam zlecenie dla biura które ogłosiło upadłość. Wiem, że może to spotkać każdego z nas i nikt tego nie przewidzi. Kiedy miałam wyjechać jako pilot z biurem, które wcześniej już znałam, wcale się nie zastanawiałam nad tym czy coś może być nie tak, po prostu się godziłam i zabierałam się za pracę. W końcu się przejechałam na zaufaniu do biur. Kiedy raz wsiadłam do autokaru i zobaczyłam listę osób uświadomiłam sobie, że coś tu nie gra. Jak to możliwe, że w środku sezonu na wyjazd autokarowy do Włoch wyjeżdża tak mało osób? Ponadto które biuro wysyła niepełny autokar? Przecież to nie jest opłacalne, wtedy zazwyczaj biura odwołują wyjazd.

Jak wybrać biuro podróży na wakacje? Mam dla Was kilka biur podróży, które są liderami polskiej turystyki.

Numer jeden to ITAKA. Tego biura chyba nie muszę przedstawiać. To totalny mistrz. Itaka po prostu sama się sprzedaje, jej nie trzeba reklamować. Zresztą wystarczy zerknąć w liczby: przychód Itaki z imprez turystycznych w 2015 roku wynosił aż 1621 mln zł! Co lepsze -niewiele mniej w 2014 roku. Zdarzyło mi się obserwować sprzedaż ofert turystycznych Itaki w jednym z biur, w którym pracowałam i rzeczywiście ich oferty często przyciągają klientów. Niewątpliwie marketingowcy Itaki wiedzą jak zareklamować biuro. Oferty Itaki wpadają w ręce po cichu i ukradkiem. A kojarzycie tą reklamę: I…TAKI świat jest piękny! Ja ją często widzę, ostatnio rzuciła mi się w oczy na lotnisku Chopina w Warszawie, wcześniej natknęłam się na nią w przewodniku Pascala. (Swoja drogą niezłe hasło:)

itaka

Biura, które gonią Itakę i biją się o drugie miejsce to RAINBOW TOURS i TUI. Oba biura wydają się znane. Na pewno kojarzycie logo z żółtą literką R i czerwony napis w kształcie uśmiechu TUI. Natomiast jeśli chodzi o przychody w 2015 r. oba te biura w porównaniu z Itaką są daleko z tyłu. Rainbow zajmuje drugie miejsce z przychodem ponad 900 mln zł, a TUI jest na trzecim miejscu, ok. 800 mln zł.

tui

Rainbow Tours

Powyższe biura to zdecydowana czołówka na Polskim rynku. Natomiast tuż za nimi kręcą się inne biura, które też pewnie kojarzycie z nazwy.

No kolejnym miejscu jest Wezyr Holidays znów o połowę mniej przychodu niż poprzednik, czyli trochę ponad 400 mln zł. W sumie ciężko mi powiedzieć coś więcej o tym biurze, bo nigdy nie miałam okazji z nim pracować. Nigdy też nie wyjeżdżałam z tego biura na wakacje. Może kiedyś jeszcze będę sprzedawać oferty Wezyra.

A teraz jedno z moich ulubionych biur Grecos Holiday. Swoje Wielkie Greckie Wakacje najlepiej spędzić właśnie z tym biurem 🙂 ogromna oferta wakacji w Grecji. I jeśli decydujecie się na wakacje w Grecji to na prawdę warto zajrzeć do ich oferty. Mają wiele różnych opcji do wyboru. Wieki temu, kiedy urlop w Grecji były dobrobytem, a wszyscy wybierali Tunezję, Egipt, Bułgarię, czy Chorwację, oferty Grecosa były luksusem. Teraz wszystko się zmieniło, bo Grecja jest kierunkiem powszechnie znanym, dlatego ich oferty są tańsze i wydają się ciekawe. Nie wiem jak jest z jakością. Nie miałam okazji korzystać z ich oferty, a kiedy sprzedawałam ich wakacje nie miałam wiele reklamacji.

grecos

Na Grecosie zakończę wymianę biur z rankingu. Na koniec chciałabym wyszczególnić kilka biur, które lubię i uważam, że są warte poświęcenia chwili przed wyborem wakacji. Do takich biur należy przede wszystkim Net Holiday – bardzo zależy im na jakości usług i cenią sobie zadowolenia klienta. Zawsze wybierają najlepsze pokoje w hotelach, nawet tych słabszych. Inne ciekawe biura to: Neckermann, Sun&Fun, Ecco Holiday i Exim Tours. Ten ostatni wprowadził jako pierwszy, w tamtym roku do swojej oferty wakacje z niskobudżetowymi lotami. Akurat miałam okazję korzystać z takich wakacji. Połączenie taniego lotu i wakacje w hotelu 3*, do tego ubezpieczenie, opieka rezydenta, transfery z i na lotnisko. Wszystko zawarte w jednej cenie. Czy cena była zaskakująco niska? Nie powiedziałabym. Po wykupieniu bagażu była taka jak w innych biurach.

Dzisiejszy wpis został stworzony głównie na podstawie liczb i statystyk, a czy opinie klientów o powyższych biurach podróży ułożyłyby ranking w podobnej kolejności? Nie jestem tego tak pewna. Chętnie zrobię kiedyś wpis o jakości usług oferowanych przez dane biura. Może wtedy wyłonię nowego lidera? Czytam wiele opinii o powyższych biurach i wtedy widzę jak wiele klientów jest niezadowolonych z wakacji. Sama wiele razy spotkałam się z nieprofesjonalną obsługą lub innymi warunkami niż w katalogu.