Mleko owsiane: jak zdrowy jest napój owsiany?

Mleko owsiane jest modne: napój zbożowy na bazie owsa jest wegański, bez laktozy – i stanowi dobrą alternatywę dla mleka krowiego. Ale jak zdrowy jest w rzeczywistości napój owsiany z ww.bee.pl?

  • Napoje owsiane to dobra alternatywa dla mleka dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka.
  • Napoje owsiane są dobre do gotowania i pieczenia, a także można je łatwo spienić.
  • Mleko owsiane ma lepszą równowagę ekologiczną niż mleko, zwłaszcza jeśli owies pochodzi z Niemiec.

Coraz więcej ludzi rezygnuje z mleka krowiego ze względów zdrowotnych lub etycznych. Mleko owsiane to dobra i zdrowa alternatywa dla wegan. A ci, którzy nie tolerują mleka, nie mają problemu z nietolerancją laktozy w przypadku napojów owsianych i innych napojów na bazie zbóż.

Mleko owsiane stało się teraz prawdziwym modnym napojem, często jest używane do cappuccino. W USA szum wokół napoju owsianego lub „mleka owsianego” spowodował nawet w zeszłym roku wąskie gardła w dostawach.

Jak zdrowe jest mleko owsiane?

Mleko owsiane jest dobrym substytutem mleka dla niektórych alergików: nie zawiera laktozy ani białka mleka. Jednak napój nie jest odpowiedni dla pacjentów z celiakią i osób, które muszą lub chcą unikać glutenu.

Owies zawiera błonnik wypełniający, który może mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu i trawienie. Jednak przetworzony produkt przemysłowy nie zawiera już zbyt wielu składników odżywczych.

Według amerykańskich badań mleko zbożowe nie nadaje się jako substytut mleka dla niemowląt. Dlatego w napojach zbożowych brakuje białek i witaminy B12, które są ważne dla rozwoju dziecka.

Dlatego mleko owsiane jest dobrym substytutem mleka

  1. Mleko owsiane jest dobrym substytutem mleka krowiego, ponieważ jest idealne do gotowania i pieczenia.
  2. Napój owsiany dobrze komponuje się również z kawą. Smak jest raczej neutralny w porównaniu np. z mlekiem sojowym lub migdałowym, niektórzy lubią nieco ziarnisty aromat. Mleko owsiane można łatwo spienić i dlatego nadaje się również do wielu rodzajów cappuccino.
  3. Dla porównania mleko owsiane ma dobrą równowagę środowiskową. Owies do tego napoju często (ale nie zawsze) pochodzi z Niemiec i często jest organiczny. Owies jest odporny na chwasty, więc rolnicy rzadko go opryskują. W porównaniu do innych napojów roślinnych, takich jak mleko migdałowe, do ich produkcji potrzeba również mniej wody. W przypadku owsa nie trzeba wycinać lasu deszczowego, jak to czasami ma miejsce w przypadku uprawy soi.

Jednak mleko owsiane ma również wady: napój jest dostępny prawie wyłącznie w kartonach po napojach, które są odpowiedzialne za dużą ilość śmieci.